Filemaker pro

Güçlü ve ayakta kalan kurumlar bilgiyi iyi organize eden ve yöneten organizasyonlardır. İngiliz filozof francis bacon‘in meşhur sözü ve george orwell‘ın 1984 isimli romanında savunduğu fikrin ana temasını oluşturan kavram “BİLGİ” dir.

AYS Bilişim FM BACKUP Sunum

HAYAT KURTARAN BACKUP

İngilizceden çevrilmiştir- Bilgi teknolojisinde, Yedekleme (BackUp) veya Veri Yedeklemesi (Data BackUp), Veri kaybı olayından sonra orijinali geri yüklemek için başka bir yere alınan ve saklanan bilgisayar verilerinin bir kopyasıdır.

ANLIK VEYA AŞAMALI BACKUP (PROGRESSIVE BACKUPS)

Filemaker Server yedeklemesi ile aynı olan bu yedekleme türü, son yedeklemeden bu yana değişen verilere odaklanır. Bu yedekleme türü serverı uğraştırmadığı için daha az zaman ve kaynak tüketir. İnsan hataları veya sunucu çökmesi durumunda verileri korumak için genellikle bu yaklaşımdan yararlanırız.

Filemaker Pro yedekleme backup

PLANLANMIŞ BACKUP (SCHEDULED BACKUPS) Sunucu

Planlanmış yedekleme, FileMaker Sunucu Yönetici Konsolu içinde oluşturup yapılandırabileceğimiz yedekleme görevlerdir. Filemaker bizleri 3. parti yedekleme yazılımlarına mahkum etmez. Üzerinde gülcü yapılandırabileceğimiz yedekleme modülü ile gelir.

Bu yedekleme türü için öncelikle bir yedekleme planlaması yapmanızda fayda var. Yayımladığınız veri tabanlarınızdan seçerek yedek alabildiğiniz gibi tüm uygulamaları ve dosyalarını da yedekleyebilirsiniz.

Yedeklerinizin güvenilir olduğundan emin olmak için Filemaker Server üzerinden doğrulama kontrolü yapabiliriz. Bu BackUp lama aracını kullanarak, yedekleme yapmaya başlamadan önce sakladığı yedekleme sayısını da değiştirebiliriz. Yani, sadece birkaç günlük veya birkaç aylık kopya tutmamız gerekiyorsa, bunu belirtebiliriz. Ancak, tüm bu yedeklemeler için yeterli disk alanınız olduğundan emin olmanız gerekir.

PLANLANMIŞ BACKUP (SCHEDULED BACKUPS) Lokasyon

Planlanmış görevleri kapatmadan önce konuşmamız gereken bir şey daha yedeklerimizi nerede saklayacağımızdır. FileMaker Admin Console’un klasörler bölümünde yedeklerimiz için konumlar belirleyebiliriz. Burada önemli olan yedeklerimizi Filemaker sunucusu dışında, farklı bir fiziksel konuma koymaktan bahsediyoruz. Bu öneriyi destekleyen en az iki neden vardır. Birincisi, hem canlı uygulamalarımızı hem de yedeklerimizi barındıran sürücüde (fiziksel veya sanal) bir sorun olursa her şeyi kaybederiz. Diğer neden ise ideal olarak yedeklerimizi ayrı disklerde depolayarak kolayca taşınabilir hale getirmek istiyoruz.

Filemaker Yedekleme

CLOUD BACKUP

Verilerin Google Drive, Yandex Disk, Amazon veya özel cloud sunuculara otomatik yedekleme işlemidir.

Filemakar Cloud backup yedekleme
Sunum PDF i

Küçük veya Büyük firma olmanız önemli değil… “Bilgi Güçtür”

  • -Bilgi rekabette %100 başarı getirir.

  • -Kurumsal hafızanızı düzenli tutmuyorsanız aynı günü tekrar ediyorsunuzdur.

  • -Karar almada bilginin önemi %90 dır.

  • -Bilgi personellerin kafasında ise o gidince yanlız kalırsınız.

  • -Arşivini kaybeden kurumların %70 bir yıl içerisinde batmışlardır.